D. 27. januar 2027 kl. 9.00-16.00
SoHo, Flæsketorvet 68, 1711 København V
D. 27. januar 2027 kl. 9.00-16.00
SoHo, Flæsketorvet 68, 1711 København V
D. 31. august 2027 kl. 9.00-16.00
LynFabrikken, Vestergade 49B, 8000 Aarhus
1.700 kr. ekskl. moms. (Prisen gælder for tidligere kursister på vores kursus; Ledelse af frivillige eller på vores Frivilligkoordinator- eller Frivilligkonsulentuddannelsen)
Normalpris: 2.700 kr. ekskl. moms
Hvordan skaber vi frivilligmiljøer, der både er trygge, motiverende og præget af ægte deltagelse?
Hvordan omsætter vi teori om frivilligledelse til en praksis, der giver mening for både ledere og frivillige?
Dette ledelsesseminar er for dig, der har gennemført Ingerfairs kursus Ledelse af Frivillige – og som har lyst til at bygge videre på din viden og praksis. Du bliver del af en hel dags fagligt fællesskab med andre ledere, der arbejder med frivillige og som kender vilkårene, glæderne og udfordringerne indefra.
Vi fordyber os i tre temaer, som i stigende grad præger den måde, vi leder frivillige på i dag:
🔹 Psykologisk tryghed
🔹 Selvbestemmelsesteorien
🔹 Deltagerskab og medejerskab
Dagen veksler mellem faglige oplæg, praksisnære øvelser og erfaringsudveksling. Der bliver god tid til refleksion, netværk og sparring – og du går hjem med nye ideer, konkrete greb og fornyet energi i rygsækken.
Ledelsesseminaret er primært til dig der tidligere enten har deltaget på vores kursus; “Ledelse af Frivillige” eller på vores Frivilligkoordinator- eller Frivilligkonsulentuddannelse.
Målet er at give dig mulighed for at bygge videre på den viden og de refleksioner, du allerede har gjort dig – og at skabe rum for, at du kan få sparring, nye perspektiver og inspiration til dit videre arbejde med frivillige.
Uanset om du arbejder med mange eller få frivillige, i en lille forening eller en stor organisation, er du velkommen.
🔹 Nye greb til at arbejde med tryghed, motivation og ansvar i dine fællesskaber
🔹 Konkrete værktøjer til at styrke frivilliges engagement og medejerskab
🔹 Fælles refleksion og dialog med andre ledere, der har gennemført LAF
🔹 Tid igen til at se din egen praksis med nye øjne
🔹 Et fællesskab af ligesindede, der også brænder for at skabe gode frivillige miljøer
Psykologisk tryghed
Hvordan skaber vi som ledere rum, hvor frivillige tør byde sig til, fejle, stille spørgsmål og være sig selv – uden at føle sig dømt?
Vi dykker ned i begrebet psykologisk tryghed og sætter fokus på de små handlinger og vaner, som ledere kan gøre brug af for at skabe en mere tryg og tillidsfuld kultur.
Du får:
Selvbestemmelsesteorien i praksis
Hvordan kan vi arbejde målrettet med at styrke frivilliges oplevelse af autonomi, kompetence og samhørighed?
Vi omsætter selvbestemmelsesteorien til konkret ledelsespraksis og giver dig greb, som styrker både motivation og trivsel hos frivillige – og hos dig selv som leder.
Du får:
Deltagerskab og medejerskab
Hvordan skaber vi rammer, hvor nye og erfarne frivillige føler sig som en vigtig del af fællesskabet, uden at det hele bliver “forplumret” og uden retning?
Vi undersøger, hvad ægte deltagerskab kræver af os som ledere, og hvordan vi kan designe deltagelsesrum, hvor flere tager ansvar og føler sig involveret. Også dem som normalt ikke ”passer ind”
Du får: